
Van idő?
Olyan sok mindennek jól kell alakulnia ahhoz, hogy elinduljon egy beszélgetés.
Először is idő kell hozzá. Amikor ráérünk, amikor nem rohanunk, amikor nem babráljuk éppen a telefont, és nem is csipog, csörög, rezeg közbe semmi. Mindezt persze nem lehet tervezni, hiába van meg a szándék, hogy most akkor mindent leteszek, felé fordulok: figyelek, mondhatod! Nem mondja.
Maradjunk annyiban, hogy a jó időzítés a szülő-gyerek kapcsolat egyik legnagyobb kihívása.
Az idő faktor a beszélgetéseknél egyértelműen a nem tervezhető kategóriába esik. Mert amikor időnk lenne, akkor valószínűleg kedv nem lesz hozzá. Nem baj, próbálkozni azért lehet, és tartsuk csak észben, hogy el fog jönni az a pillanat, amikor érezzük, hogy megered a gyerekünk nyelve.
Valószínűleg éppen hajat mosni készülünk, odaég a pogácsa, vagy indulni kell a nagyért az edzésre, amikor azt halljuk: „Képzeld, anya…”. Néha megfordul a fejemben, hogy ez nem egy öntudatlan előre menekülés-e a részükről: meg is akarják osztani a gondolataikat, meg nem is – most mi legyen?
Döntsön anya!
Amikor csak tudjuk, hallgassuk meg őket, de ha nem megy, akkor is legyen egy pillanat, amikor a szemébe nézel, rá figyelsz, és ha nem is fér az időbe egy alapos beszélgetés, mondd el neki, hogy örülsz, hogy felhozta ezt a témát, és mindenképp beszélgetni fogtok róla még. Aztán fejben jegyezd fel a teendők listájára, valahová az elejére, hogy erre még térjetek vissza. (Jó, azért a nagyot haza kéne hozni előtte az edzésről.)
Visszatérni a témára aztán egy újabb nagy kihívás – és a legtöbbször nem is megy direkt módon, hiába csak félóra telt el, de mindenképp nagy előrelépés, hogy most már tudod, mi foglalkoztatja.
Ilyenkor jöhet egy mese, amiben vagy a téma, vagy a helyszín, vagy a főszereplő valamilyen tulajdonsága lehetőséget teremt arra, hogy ismét meginduljon a beszélgetés. A mesélésre szánt időt már lehet tervezni, lehetőleg nem kicentizve, hogy aztán megint rohanni kelljen valahova, valakiért.
Hogy hogyan teremt a mesélés tökéletes alapot a tartalmas beszélgetéshez, és hogyan lehet jól kérdezni? Erről fogok írni a következő bejegyzésemben.
Mesélj, hogy meséljen!
Szülőnek és gyereknek egyaránt fontos, hogy megtalálják az utat a tartalmas beszélgetésekhez. Van
erre egy évszázadok óta jól bevált recept: a mesélés.
Amikor mesét mondunk vagy olvasunk a gyerekünknek, nem egyszerűen elmesélünk egy történetet,
hanem lehetőséget adunk neki arra, hogy ő is elképzelje, megfogalmazza és elmondja a sajátját.